Les Parfums de Rosine: Krátké poznámky z notýsku / Short notes from my notebook

Dáme si dnes další nichovou značku parfémů. Tahle je zvláštní v tom, že se specializuje na růže. Respektive každá její vůně je založená na růži. Tak proč jsem se do testování vzorečků pustila zrovna já, kdo vůně s převahou růží vůbec nemusí? Inu, všechno je jednou poprvé… a já té růži prostě přijdu na kloub!

Today I’d like to introduce to you another niche brand which specialises in roses – it means that the core of each of its compositions is based on roses. That’s quite a challenge for me because I don’t like such type of perfumes much. But, whatever – I must try harder. Maybe one day I’ll fall in love with some rose perfume… ;-)

První řádky bych ráda věnovala molie a poděkovala jí za poskytnutí těch vzorečků. Do té doby jsem od Rosinek znala všeho všudy dvě vůně, které byly sice příjemné, ale nic, co bych nutně potřebovala. Takže molie, děkuji, jsem ti zavázaná!

A teď už ke značce. Nevím, nakolik se mám pouštět do její historie a pozadí – možná se už brzy dočtete více na blozích u Lucky a Bebe, případně můžete přelouskat pár článků v angličtině, třebas tady. Podstatné vědět je to, že za Rosinkami, jak je známe dnes, stojí Marie-Hélène Rogeon, dáma, která pochází z parfumérského rodu a má tedy tvorbu vůní v krvi. V tomto ohledu právě doufám, že články holek budou na informace bohatší, neboť se  s paní Rogeon osobně setkaly. Nevím, co ony zkoušely, já od molie obdržela k vyzkoušení celkem 14 vůní v originálních vzorečcích včetně několika pánských. A jak to tedy vonělo?

Omluvte prosím formu zápisků a jejich stručnost. Ze vzorečků nelze dělat obsáhlé recenze a poznatky k vůním jsou opět spíše jen orientační.

zdroj: www.les-parfums-de-rosine.com

Rose Praline – začněme zákuskem, proč jej podávat až na konci? Nabízí se mi připodobnění ke Kelly Caléche EDP (bude článek), která mi voní jako poctivý džem z růží. Kdo si nepředstaví růžový džem, představte si poctivý jahodový džem, uberte na ovocné sladkosti a ovoňte kytičkami (tedy růžemi). Rose Praline je taková, ale obsahuje ještě méně růží, zato více čehosi jako je třeba perník. Čokoládová pralinka? Tu jsem bohužel nenašla. // It reminds me of Kelly Caléche EDP but with less rose and with more gingerbread. No chocolate bonbons at all.

Glam Rose – nic proti této vůni, ale do srdce mě nezasáhla. Je poskládaná moc pěkně, ale tak nějak „běžně“ v tom dobrém slova smyslu. Dovedu si v ní představit jakoukoliv mladou zdravě sebevědomou slečnu, která má ráda moderní, leč něžné vůně, ovšem co se oblečení týče, až tak moc něžné to být nemusí (žádné kraječky, volánky, kytičky). To jsem vám toho řekla, co? Zkrátka líbivá vůně, neudělali byste s ní krok vedle ani jako s dárkem. // An ordinary fragrance in the best possible meaning, nothing disturbing, unpleasant or unattractive. It can be given as a present without any fear of being unsuitable gift.

Un Folie de Rose – hluboce a neskonale lituju, že zrovna tenhle vzorek se mi „povedlo“ vylít :( Je totiž naprosto skvělá. Dnešnímu většinovému vkusu by ale asi nevyhovovala (má chypré základ – takže výrazné květiny na dřevě s lehce hořkou či natrpklou bylinnou příchutí), což je nesmírná škoda. Jako první mi připomněla Ungarovu Divu (tou se údajně voněla Sophia Marceau a Sophia Loren) a tam bych i zůstala. Stejné nejsou, ale dost podobné a rozhodně ze stejné skupiny – a k oběma se dostanete relativně obtížně. Tahle dáma si nepotřebuje nic dokazovat svým oblečením nebo drahými doplňky – šarmantní je už její osobnost, ona sama je ztělesněním elegance. Není hlučná, ale když vejde do místnosti, všichni zbystří a mají se na pozoru. Doporučuju zkusit, i když těmhle vůním neholdujete. Možná budete překvapeni tou „neobvyklostí“ a třeba vás něčím ohromí. // A classical chypre fragrance, it reminds me of Diva by Ungaro. Both very sensual and feminine yet very elegant and charming. Nothing that one can easily forget about after a lady wearing such a perfume leaves the room. Great one!

Zéphir de Rose – Rosinky mají dvě vůně začínající na Z, které se mi pletou a obě jsou mi svým způsobem nepříjemné. Tahle konkrétně víc. Ani nemusím koukat do složení, abych si správně tipla, že hlavní složkou je bulharská růže. (Už jednou jsem vám slibovala ten bulharský olejíček v dřevěném pouzdérku, že? Musím ho doma najít a vyfotit…) A s tou se jednoduše nesnesu. Tady je sice odlehčená a ozvláštněná (a zároveň zvýrazněná) čímsi, co z ní nedělá zamotávač hlavy (zvláště v horku velmi nebezpečné!) – tipuju to na anýz. Každopádně mě škrabe v nose, ničím mi nelahodí. // I can’t develop any positive emotions for this fragrance. I don’t have to know the ingredients to guess that what iritates me most is the bulgarian rose, very typical kind of rose I’ll probably never like; in this case even intensified with aniseed. There’s nothing I can do, it rubs my nose inside. :(

Rose d’Été – tohle je naopak velice příjemná záležitost. Pokud si libujete ve vůních s akcentem lípy, padne vám do noty. Že nevíte, jak to poznat? Čichněte si k 5th Avenue od Elizabeth Arden (běžně k dostání v parfumeriích) – tahle Rosinka je její sofistikovanější a uhlazenější verzí. Pokud máte rádi mimózu, také vás nejspíše potěší; mimóza ve vůni nemusí být výrazná, aby pohladila nos. Miluju ve vůních mimózu a lípu! Rose d’Été mi připomíná léto u tety na chalupě, kdy jsme se po prašné cestě lemované lipami chodili koupat k rybníku; jen není tak horká, není to pravé žhavé léto, spíš začínající léto – maximálně tak do 25°C. Zkuste ji, nic špatného vám neudělá ;) // A beautiful composition that reminds me of the light summer days spent in my aunt’s cottage when we went to a nearby pond on a dusty road under the lime trees. Or maybe it can help you when I compare it to 5th Avenue, a fragrance by Elizabeth Arden – the Rosine is only more sophisticated and decent. 

zdroj: www.les-parfums-de-rosine.com

Roseberry – podle názvu byste čekali další růžičkovo-bobulkovou dobrůtku, nicméně trochu vás zklamu, to ovoce je tady fakt nenápadné, prakticky by mě samo od sebe nenapadlo. Pro mě je to mýdélko – takové to rozkošné, co se dává do šatníku mezi svetry, středně růžové, nijak mdlé, spíše „svěží“, ale stále květinové. Ok, možná to ty maliny jakoby lehce podkreslují, ale rozhodně nehrají prim. Nejspíš by se taky skvěle uplatnil jako dárek, nemůže urazit nebo se znelíbit, mně osobně se líbí daleko více než Glam Rose, nosila bych jej ráda. // No berry dessert at all, it smells much more like a pink piece of soap, that one that we put between our clothes into the wardrobe. I wouldn’t think of any fruit at all but it must be somewhere under the soapy tones because it’s not a soap on its own (a classic soap may be too boring sometimes). Great as a present, I’d wear it myself, too, unlike Glam Rose.

Poussiere de Rose – nemůžu si pomoct, ten název mi evokuje pusinky! Francouzštináři odpustí. A ono je to i takové milounké, jako když dostanete sladkou hubičku. Konkrétně tahle pusinka byla od drobků, protože právě pozřela kousek výborného zákusku – není to švestkový koláč, jak by napovídalo složení, já tam vnímám spíše jahůdky nebo maliny a špetku ostružin. Mamka občas dělá skvělý dezert: piškotový korpus, na to vrstvu ze zakysané smetany, na to vrstvu tohoto ovoce a zalít průhledným sklíčkem. Tak tohle nejspíš ta pusa před chvílí ládovala než se o zážitek podělila :) Nebo to taky mohla být panna cotta s polevou ze zmíněných berries – ale musela by být teplá, ne vychlazená. Na každý pád velice harmonická a „chutná“ leč nepřeslazená vůnička, kterou bych s radostí unosila. // A very pleasant and tasty composition; it might be a warm panna cotta with berry sauce or maybe a light spongecake with a layer of soured cream and a mixture of berries and a clear jelly on top. Very delicious yet not oversweeted. Nice one!

Un Zest de Rose – je poměrně svěží, vidím to na takovou nenásilnou velmi odlehčenou kombinaci jemných citrusů a jakýchsi bylinek (píšou maté – tak asi jo, ale nehořké; podle mne tam mohla být i jenom třeba meduňka), utlumených a zněžněných… hmm, čím asi? Tak asi tou růží. Nevadí mi zdaleka tolik jako Zéphir, ale asi bych s ní taky dlouho nevydržela – lezla by mi brzy na nervy (a že držela dlouho!). // Not actually my cup of tea even though it doesn’t iritate me as much as Zéphir. A light mixture of not very sour citruses and some herbs (there’s maté stated in the ingredients – so may it be but not very bitter) softened and slightly supressed probably with rose. It suprised me how long did it last when we consider how fresh it is.

Lotus Rose – aha, už to mám! Tahle byla celkem peklo proti předchozí. Tak ne Zéphir a Zest, ale Zéphir a Lotus mi prodrhly nos. Tahle konkrétně celým svým charakterem – vodní vůně zkrátka nesnesu. Nezlobte se na mě, nebudu ji blíže hodnotit, protože už ze své podstaty mi připomíná osvěžovač vzduchu. A to velmi výrazný. // One of the worst pieces in this collection; for me, it’s a cheap air freshener, quite distinctive and long-lasting. It bothers me as a whole – watery fragrances are nothing I can get on with, sorry.

Rose d’Homme – první pánská, i když pánům bych ji skoro raději nedala, byla dost sladká, ale jinak v podstatě dokonalá, teplá, hřejivá, sebejistá, lehce kožená, mírně do orientálna – vlastně bych ji nejraději nosila sama. Má někdo něco proti? :) // Stated as a male fragrance, I’d rather wear it myself – it’s nearly perfect. It’s warmy and it actually warms, it’s self-confident enough, it’s oriental from 1/3 with some accents of leather. An excellent one! Try it you both – you and your partner and let me know which one of you will become its owner ;-)

zdroj: www.les-parfums-de-rosine.com

Ecume de Rose – další pánská, těšila jsem se na ní. Těšení nabralo záhy konce, protože ani po dvou krátce po sobě jdoucích vydatnějších aplikacích jsem nebyla schopna si ze zápěstí nic vyčichat. Tak byla slabá. Škoda ji; to málo, co jsem vyčichala, bylo totiž moc pěkné. DOMÁCÍ ÚKOL: Kdo ji zkusíte, prosím pozorně ji studujte a popište mi ji. Ráda bych věděla, jak voní „na plný úvazek“, moje kůže ji pracovat bohužel nepřinutila. // So sorry I can’t smell it! I put it on my wrist two times in a 10-minut interval but nothing happened. It smelled sooo faintly! If your skin’s chemistry forces this fragrance to smell anyhow, please let me know how – I’m curious, indeed.

Twill Rose – z téhle je myslím na větvi derad, pamatuju si to dobře? Nedivím se. Je z ní dostatečně poznat, že je to vůně pro pány, ale ne na úkor hlavního vystupujícího: tedy růže. Je to skvělá souhra obou protichůdných stran: té drsné pánské i té něžné z růží. V poznámkách mám, že bych ji zařadila po bok M7 (YSL) – netuším proč, když ta je sice nádherná, ale podstatně výraznější, mnohem bylinnější a hořčí a obecně méně snesitelná (vyplývá z mých poznatků; Veru bude asi nesouhlasit, i když se shodneme, že je skvělá) – a pak tady mám „…nebo…“ a za tím už nic, na tu druhou podobnost jsem nepřišla. Ve své podstatě je dost krotká, ale ne nezajímavá; definitivně něco, co na chlapech upřednostňuju před všemi ostatními veskrze svěžími podivnostmi. // A very far, far away similarity with M7 by YSL, at least according to my notes. I couldn’t remember the second thing that Twill reminded me. Anyway, it’s greatly composed: a perfect equilibrium between the male character of the fragrance and the main role of rose. It is actually quite still and calm but definitely not uninterested; I’d hundred times rather smell this on men than any fresh fragrance (with exception for Terre d’Hermes and some niches by L’Artisan and Annick Goutal).

Secrets de Rose – a sakra, mám problém! Poslední dvě vůně jsem zkoušela doslova za pochodu a nenapsala si k nim poznámky. Uff, tak zalovíme v paměti: Secrets mi připomněla Un Folie, ale s tím, že je podstatně stravitelnější pro dnešní vkus, jemnější, o kapku něžnější, o špetku méně hořká (ubyl vetiver, přibyl kmín… to by tak odpovídalo), na začátku je také sladší. Obě ženy jsou nesmírně přitažlivé a ženskost z nich vyzařuje na metry, leč u Un Folie de Rose jste měli dostatek respektu a nedovolili jste si jen tak něco, zatímco u Secrets de Rose máte potřebu tuhle ženu ovinout do náruče a chránit. Pro mne jí to trošičku ubírá na přitažlivosti, ale není to nic, kvůli čemu bych jí věnovala méně pozornosti, zajímavá je dost. // The easisest way how to describe this one, is to soften the Un Folie, to add some tenderness to it, sweeten it a little (especially in the beginning), to make it little bit more wearable for today’s general taste. They’re the same when it comes to attractiveness and feminity. But Un Folie arouses respect, however Secrets is a woman that needs the protection of a man’s arms. Both are great pieces.

La Rose de Rosine – taky si ji moc nevybavím. Podle jména by to mohla být vlajková loď značky, ale s tím asi nesouhlasím. Na to by se mi musela vrýt do paměti více. Ano, růžová skrz naskrz – ale tak nějak mile, přátelsky, příjemně. Ano, taková růže se mi také líbí. Nosila bych ji ve dnech, kdy bych měla chuť na kytičky, takové, u nichž mě to nenutí přemýšlet, která z nich zrovna hraje prim; prostě by si tak poklidně voněly, já bych je nechala vonět a ony by mi udělaly hezký den. Nic víc by nesvedly a já bych nic víc nechtěla. // Nothing extraordinary, just simple roses that do not iritate me, they simply smell in a nice and pleasant way and I enjoy their uncomplicated presence. The only thing I’m not sure about is if such a fragrance deserves such a name – the name suggests me that it should be the real and respectable representative of the brand; for me, it’s actually not, it’s not catchy at all for such purpose.

To by tak bylo z mého parfémového notýsku. Chce to shrnutí? Chce. Jsem hrozně vděčná za možnost tyhle vůně vyzkoušet; pro mě je to důkaz, že i vůně založená na růžích může mít různé podoby – takové, které mému nosu nejsou nepříjemné, ba naopak. Asi v těch vyzkoušených nevidím žádný must-have, ale to nevadí. Můj seznam přání už tak praská ve švech. A navíc, nic není definitivní, ani parfémový vkus. :)  Obecně vzato si myslím, že u Rosinek si přijde na své ledaskdo, spektrum a záběr je opravdu široký; pány nevyjímaje (a to jsem vyzkoušela jen menší část!). Krom toho se mi líbí ty flakonky, jsou rozkošné, a aranžmá na fotkách je skvělé! Jo a ještě k tomu zkoušení: zajděte si do Madeleine v Dlouhé ulici v Praze, tam Rosinky mají. Netuším teď sice, které konkrétně (třeba poví Bebe nebo Lucka), ale rozhodně tam mají svůj čestný koutek. ;)

Verunka

********************************************************************************

Summary: 

I’m glad I had such a great opportunity to try so many samples by this wonderful brand. It shows me that even fragrances based on rose may be pleasant and wearable. Though I didn’t find any must-have in this selection, it doesn’t mean it’s forever. The taste for perfumes develops all the time. And this brand is one of those where everybody can find something for her/him because each composition is very different. So don’t hesitate trying Rosine when you have the chance – both women and men! ;-)

Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze, Vůně se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 komentářů u Les Parfums de Rosine: Krátké poznámky z notýsku / Short notes from my notebook

 1. tuttobene napsal:

  U Le Parfums de Rosine mám rest. Vím, že bych je měla očichat, ale vázne to přesně na tom na čem u Tebe. Růže nepatří do mého parfémového nebe, ikdyž přece jen jsem jednu vzala na milost Pétale Rose od Sinfonia di Note. A bulharský růžový olejíček v dřevěném pouzdru mám nadosmtri ve své neblahé paměti. Je to už let a naší zeměpisářku nenapadlo nic lepšího, než nám každému během výkladu o Bulharsku máznout trochu pod nos nebo na spánky. To byl parfémový teror!!! Nicméně dosáhla svého. Všichni si pamatujeme, že jeden nejkvalitnějších růžových olejů pochází z Buharska.

  • udvouverunek napsal:

   V tom případě se jich neboj, vyloženě silně růžových jich je jen pár. Teda, záleží samozřejmě, jak to s těmi růžemi máš. Mně běžně nevadí jako součást jiné kompozice, jen s tou bulharskou mám problém, ať už je kdekoliv. A většina těchto vůniček je právě těch „kompozičních“, takže mi nijak nevadily. Každopádně o té značce, co píšeš, slyším prvně – kde se k tomu dá přijít? A to peklo v hodinách zeměpisu – není to až trestné?? Dneska by se jistě našel někdo, kdo by dotyčnou vyučující zkusil zažalovat :D
   Verunka

  • tuttobene napsal:

   Sinfonia di Note zkus poptat na Arome :)

  • Bebe napsal:

   Koukám, že zeměpisářka měla lehce zvrácený smysl pro humor :-D
   Ale metoda to asi byla efektivní, o tom žádná :-)

 2. Opět nádherná recenze. Díky za ni!!! Růže zrovna nejsou to, co mám v parfémech nejraději, ale Poussiere de Rose zní dobře…

  • udvouverunek napsal:

   Viz výše :) Většina je v pohodě. Kor ty pánské, ty by vážně stály za hřích! A děkuji… ;-)
   Verunka

 3. Lucifrid napsal:

  No, me naopak Glam Rose dostala hrozne moc, tu si musim koupit. A Lotus mi vyvolal spoustu vzpominek a ja ty vodni vune muzu :). Sto lidi, sto chuti :). Jsem si pocetla neco noveho a popravde, jen nektere mame spolecne, my s Bebe zkousely i jine. A treba vlajkova lod me hrozne sedla. Ale na Glam Rose nema :).

  • udvouverunek napsal:

   To je jasný, ještě že je taková široká nabídka! To by byla děsná nuda, kdybychom všichni nosili a oblibovali to samé… ;-) Jsem hrozně zvědavá na tvůj článek a na vaše dojmy! :D
   Verunka

 4. molie napsal:

  Jsem ráda, že sis testování užila! :-) A příště seženu zase něco jiného a případně pokud bys chtěla některý vzorek ještě znova otestovat, dej vědět. BTW, ráda bych Ti přivezla pro radost čokoládu, Ty víš odkud, předpokládám, že hořkou???

  • udvouverunek napsal:

   Budu se těšit :) A toho Un Folie je mi vážně hodně líto, a upřímně jsem si myslela, že na mě zanevřeš :D Krom toho mám ještě u sebe tvoje Tauery, hodím ti je na základnu, beztak tam ještě musím. Ti jsou také skvostní, každý jeden! Článek je nemine…
   Čokoládku? Tou asi nepohrdnu, a na hořkou jsi to odhadla správně, ale proč si se mnou vůbec děláš hlavu? A jak se mám odvděčit já?
   Verunka

 5. Bebe napsal:

  Až teprve teď dokážu tenhle článek pořádně ocenit… Díky ze věrný popis Veru! :-)

 6. derad napsal:

  Jo, z Twill Rose jsem na větvi a z Rose d’Homme jakbysmet. Trochu zajímavé na tom je, že moje první reakce na TR byla „Fůůůj!“ a na RdH znuděné „Hmm“.
  Prostě jsem k nim musel dozrát a teď mám z obou orgáč.

  • udvouverunek napsal:

   Jo, přesně takhle to s těmi největšími srdcovkami bývá :) Ale o to lepší to pak je. Ten pocit, že si takovou vůni můžu vzít v jakékoliv situaci a náladě a nikdy mi neudělá špatně. Za to stojí si tím zráním projít ;-)
   Verunka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *