Vodopády a sklo

Prodloužený víkend chce program! A jelikož jsem si na pár dní vzala dovolenou, mohlo se vyrazit. Vyhrály to Jizerské hory – nejsou extra daleko a je tam co vidět ať už by počasí bylo jakékoliv. Co jsem stihla vidět a kam doporučuju zajet?


vodopad jedlovy9m

Vyráželi jsme z domu až okolo poledne – ještě jsme uklízeli a chystali dům na příjezd hlídací čety – rodičů i se zapůjčenými dětmi. Takže byl v plánu někde po cestě oběd. A právě u něj jsem začala cítit opravdovou dovolenkovou náladu – příjemná pizzerie, víno, těstoviny i panna cotta moc dobré. V restauraci, která z venku extra lákavě nevypadala hned u cesty v Malé Skále. Zastavili jsme neplánovaně – zaujal nás totiž kostel na skále a drahý začal vzpomínat, že tam kdysi trávil léto (ne v kostele, ale poblíž). Zajeli jsme se kouknout na hrad Fryštejn (pokud jste autem, je tam parkoviště), který je sice v zimě zavřen, ale i z venku je moc hezký. A navíc s rampouchy a dírou ve skále.

fr9mfr7m

Cílem byl hotel Amantis v Desné. Měl saunu, rozumné ceny a hezký web. Našli jsme ho po dvoukilometrové rozbité cestě lesem. Správně schovaný mezi lesy. Paráda. Mile mě překvapila paní na recepci i velikost pokoje. A tak jsme si hodili věci na pokoj a vyrazili na pivo k baru. A že si zahrajeme kulečník. Eh. To nebyl dobrý nápad. Krásný stůl, hezké místo – a měli jen jedno tágo a navíc rozbité. A mi to nejde ani normálně, natož když má tágo neexistentní konec. Protrápila jsem se dvěma koly (jedno pivo na kolo – tak dlouho jsem se nemohla strefit) a pak šla konečně do wellness. Tam si spravila náladu – pára a dvě sauny, dvě vířivky, tak akorát velké.

vodopad jedlovy4m

Chtěli jsme vidět hlavně vodopády. A v neděli vyšlo počasí – svítilo sluníčko většinu času. Tak jsme vyrazili na procházku do Josefova dolu směrem na Jedlový důl. Naučná stezka je opravdu dobře značená a moc hezká. Jde se lesem, všude skály a jedle, pár douglasek, vlevo potok… A na konci opravdu krásný vodopád. Skoro nikoho jsme po cestě nepotkali, opravdu klidné a nádherné místo. Pokud pojedete někam poblíž, jednoznačně doporučuju.

vodopad jedlovy13m

Dalšími vodopády v rozumné dojezdové vzdálenosti jsou Mumlavské – v Harachově. Ty jsou od hlavní cesty o dost blíž, a tedy i poněkud frekventovanější a s bufetem (je tam nápis „pojďte pobejt“. Měla jsem obrovskou chuť doplnit tam písmeno L. Protože z něčeho takového by se opravu jednomu zvedl žaludek). A taky mohutnější. Zvedal se vítr a nepříjemně mžilo – půl déšť, půl sníh, tak jsme radši po tomto krátkém okruhu zamířili do sklárny ve městě.

mumlvske2m

Okruh pro návštěvníky se skládá buď jen z návštěvy muzea nebo i sklárny s brusírnou. Pokud máte čas, dejte si komplet prohlídku, je to úžasné řemeslo. Ta přesnost! A výdrž! Tak dlouho každý den dělat jeden a ten samý pohyb dokola… Asi bych se zbláznila. A se svou „přesností“ toho asi i dost rozbila. Líbilo se mi ale stylové odpalování cigaret – pracovníci je připalovali přímo o sklářské tyče.

sklarna1m

sklarnam

Žádné kulinářské zázraky jsme nepotkali, slušně se dalo najíst v hotelu Bon v Tanvaldu, jinak jsme štěstí neměli.

Výlet stál rozhodně za to! A teď se jdu piplat s dezertem. Příští měsíc je zase na mě řada s Večeří, takže… trénovat! (minulé díly zde a zde).

Veronika

Příspěvek byl publikován v rubrice ... a tak dále, Co nás ještě baví, Kam za kulturou, na výlet se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů u Vodopády a sklo

 1. aelinart napsal:

  wau mam dalsie miesto do zoznamu ktore by som chcela navstivit, a hlavne sklarov by som chcela vidiet nazivo :)
  galantosfun

  • udvouverunek napsal:

   Sklářství bylo moc poučné. A ta hmota je neuvěřitelná. Nohužel jsme měli málo dní na více výletů, ale doufám, že se tam ještě podívám. Veronika

 2. Ivet napsal:

  To zní inspirativně :-) A navíc jako plán na vandr, v Českém ráji už jsem nebyla, ani nepamatuju…tak doufám, že jste se na dovče pořádně zrelaxovali :-)

  • udvouverunek napsal:

   Já nebyla pořádně nikde takhle na výletě steašně dlouho. Byl to zasloužený odočinek! Doufám, že taky vyrazíš! Veronika

 3. Skláři mohou při práci kouřit? Jupí! Konečně vím, čim budu! Bude ze mne sklář!!! :-)

  • udvouverunek napsal:

   Až budeš velká, budeš sklářem?:) Veronika

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *