A-Z of Jazz – koncert, který stál za to!

17. 7. 2016 v pražském Obecním domě koncertoval James Morrison – australský naprosto famózní hudebník. Nevěděla jsem ani na co jdeme – lístky jsme dostali od přítelovy mámy. A byli absolutně uneseni! A-Z of Jazz by totiž zaujal každého, a to bez potřeby znalosti hudebních stylů. Párkrát mi za koncert ujelo „ty vole“ a musím říct, že ten pán je prostě týpek. V tom nejlepším slova smyslu!

Zdroj: https://www.facebook.com/JamesMorrisonTrumpet/photos

Zdroj: https://www.facebook.com/JamesMorrisonTrumpet/photos

Nejsem znalec hudby. Na jazzu jsem byla všehovšudy dvakrát, ta hudba mě baví, ale nejsem typ, co by si pamatoval názvy skladatelů a interpretů nebo je aktivně vyhledával. Prostě poslouchám to, co je. A jako pozadí v kavárnách nebo barech je tenhle styl podle mě ideální. Po včerejšku mám ale chuť vyhledat si všechny autory, jejichž skladby včera zazněly – pan Morrison totiž prolétl tvorbou celého století. Od Armstronga po Zawinula. Od Bebopu po jazz-rock. A byl u toho naprosto famózní!

Pan Morrison přijel i se svým triem – dvěma syny a jedním bubeníkem. K tomu, že se jedná o syny se přiznal po přestávce a dělal si legraci z toho, že jsou o více než hlavu vyšší. Basista měl velmi dlouhé vlasy a naprosto geniální pohyby, kde chvílema vypadal, že karikuje sám sebe. Nesmírně si to užíval. Dirigoval Kryštof Marek, který byl úplnou animací hudby. Dále se na některé skladby přidávala zpěvačka, jejíž jméno znělo s australským akcentem pana Morrisona naprosto odlišně od skutečnosti (doopravdy se jmenovala Hetty Kate a znělo to jako Edie Kate).

Zdroj: http://www.pragueproms.cz/cz/program/james-morrison/

Zdroj: http://www.pragueproms.cz/cz/program/james-morrison/

Kromě toho, že samotné skladby byly úžasné a symfonický orchestr je ještě podtrhl, zvládl být pan Morrison vtipný a dělat věci, které jsem netušila, že jsou možné. Třeba hrát dva tóny najednou na žesťový nástroj. Nechal Hetty zpívat a „odpovídal“ jejím partům sám na trumpetu. V jednu chvíli pobavil i sám sebe „check this out!“ a ukázal čtyři prsty zatímco se snažil zahrát najednou tóny čtyři.

Také nám ukázal, jak z obyčejné skladby udělat jazzovou – sám hrál na klavír jednu z běžných etud (ne, název neznám, ale pamatuju si ji z hodin klavíru taky… jedna z těch univerzálních, které do každého učitelky s metronomem tloukly) a doprovodu řekl: „I will play and you will do the jazz stuff“- a ono to fungovalo perfektně.

Vrcholem pro mě byla asi poslední skladba před přestávkou, a to skladba El Gato. Famózní. A druhý přídavek po ovacích ve stoje – pan Morrison prohlásil „Well we don’t know any more. But I guess that’s what jazz is about.“ a rozpomněl se na starý blues. Který je dle jeho slov tak starý, že ho nikdo nebude znát. A ať se jeho trio prostě přidá. Začal hrát. Synové si vyměnili pár slov, nebylo to slyšel, ale dle pohledů bych to interpetovala asi takhle: „znáš to?“ „Ne. Ani náhodou.“ „Ty vole, co to zas je?“ „Eh, asi budem hrát. Nebo budem chvíli dělat jakože nic.“ „Hm, to neprošlo.“ A pak se přidali a znělo to skvěle. Možná to měli nacvičené. A jestli jo, tak klobouk dolů před hereckými schopnostmi! Bylo to vtipné a krásné.

morrison vstup

Dneska už jsem hledala nějaká alba – a album se stejným názvem koncertu je k mání. Krásný průřez stylem, možná neodolám.

Pan Morrison je univerzální hudebník. Hrál na saxofon, trumpetu, klavír a klávesy, které u toho držel v ruce a další žesťové nástroje (nevyjmenovávám, protože si nejsem jistá: doby, kdy jsem chodila do hudební nauky jsou dávno ty tam…). A taky při jedné skladbě hrál zároveň na trumpetu a na klavír, což netuším jak dokázal zkoordinovat. Není se čemu divit, že pro olympiádu v Austrálii skládal muziku a sám ji i hrál. Mezi takovými událostmi se i ztratí, že jednou spletl na tenisovém turnaji hymnu španělskou:) (to jsem si nemohla odpustit – článek o tom mě prostě pobavil, nic ve zlém!).

Prostory Obecního domu to všechno jen podtrhly. A plný sál tleskal a tleskal.  Víc takových koncertů!

Veronika

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Co nás ještě baví, Co si přečíst, poslechnout, skouknout se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *