Chcete vonět jako pizza? Není problém!

Řeč je o značce vůní Demeter, která se zabývá právě tvorbou vůní připomínajících skutečnost. V ČR je to s jejich nabídkou stále dost omezené, ale snaží se získat distribuci, tak uvidíme. Dneska tedy trochu o nich a minirecenze vůní Grass a Wet garden.

demeter3

Demeter vznikla v roce 1996. Cílem údajně bylo zachycovat vůně přírody a přeměňovat je tak, aby byly nositelné. Christopher Brosius, který je za tohle odpovědný prohlásil:  „A person’s fragrance „wardrobe“ should include more than just designer or classic perfumes. Having a fragrance wardrobe of just designer perfumes is like having a wardrobe of nothing but evening clothes – beautiful but not what you might want for everyday life. You need the comfortable clothes as well.” Nápad skvělý. Prvními třemi vůněmi, který vydali byly Dirt, Grass a Tomato.

Se jménem se inspirovali v řecké mytologii – Demeter byla jednou z dětí titána Krona. Jako všechny ostatní (kromě Dia) byla spolknuta. Mě zajímala vždy spíše jako matka Kory (Persephony), ale to už bych moc odbíhala… Proč zrovna tenhle název pro vůně, netuším. Nedopátrala jsem se.

demeter1

Každopádně co je na těchto vůních zvláštní – jsou stavěny úplně jinak. Nejsou komplexní a nepovažují to za svou slabost – právě naopak: zakládají i na lineárnosti a jednoduchosti. Aby se v čase neměnily. To se bohužel na mé kůži neděje, ale nápad hezký. Demeter mají několikero řad, mezi nimiž by mě hodně zajímala Naturalis – s přírodními vůněmi. U nás na eshopech bývají k dostání ty z řady Classic (kupovala jsem vzorečky na elniňu).

V řadě Classic jsou jak běžnější věci – mandle, ambra, levandule, dětský pudr atd., tak také věci méně časté jako třeba červená řepa, krb, zamrzlé jezero a pizza. U nás bohužel bývá výběr malý, a to si povzdechávám zejména s ohledem na to, kolik vůně stojí – 30 ml okolo 20 dolarů, na eshopech v ČR ještě daleko méně. Vůně nemají extra výdrž, pár minut cítíte alkohol, nejsou ani rafinované, ale jsou příjemným zpestřením a některé budou velmi povedené.

demeter2

Např. Wet garden mě mile překvapila. Čekala jsem sice více voňavé hlíny po dešti a tohle je spíše zemitě zelené a chvíli až krémovité, ale moc příjemné. Vydrží pár hodin a něčím opravdu připomíná zahradu. Jen ne tu naši, českou. Spíše skleníkovou, kde není ani píď odhrnuté mokré země. Pouze kytky. Hodně mokrých, zelených květin s různými drobnými kvítky. Štavnaté.

Grass se podle mě minula jménem, ale stejně je hezká. Myslela jsem, že bude spíše rozmačkanější – něco jako když sekáte trávník. To, co leze ze vzorečku je rozsekaná tomka voná. Což tráva je, jen ne taková nejběžnější (ale žvýkala jsem ji na louce ráda, ne že ne). Spíše sladká a kořeněná (na poměry trávy, ne obecně). Na Fragrantice někteří tvrdí, že je věrohodná – možná mají v USA jiné trávníky?

Mám jich tady ve vzorečcích ještě dost, tak se mám čím prokousávat… Chtěli byste vonět třeba jako knihovna?

Veronika

Příspěvek byl publikován v rubrice O vůních obecně, Recenze, Vůně se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů u Chcete vonět jako pizza? Není problém!

 1. Blondie napsal:

  Já mam od Yves Rocher vanilku a jednou mi bylo řečeno, že voním jak lázeňská oplatka :) vůně knihovny mě neláká, ale myslím, že kamarádka by jí ocenila.

  • udvouverunek napsal:

   Tu vanilku jsem mívala kdysi – byla nesmírně sladká, ale fajn. Lázenská oplatka je docela přesný popis:) Veronika

 2. zmrzlaivlete napsal:

  ÚÚÚÚ! To chci! Tráva? Zahrada? Ano prosím. Dělají i lípu a vlašský ořech?
  Markéta

  • udvouverunek napsal:

   Trávu, zahradu a ti dám očmuchat:) Dělají všecko možné, ale u nás jsou k dostání jen některé:( Veronika

 3. Klára napsal:

  Já mám doma Levanduli a je super

  • udvouverunek napsal:

   Od té mám vzorek, ale ještě jsem ho pořádně neočmuchala. Každopádně nejsi první od koho slyším, že je skvělá! Veronika

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *